گروه تکینه آرت

قدردانی از پیشکسوت های صنایع دستی و هنر‌های سنتی

0 488

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، این هنرمندان از استان کهگیلویه و بویر احمد خانم نرگس احمدی نیا ۷۶ ساله در رشته گلیم بافی، از استان کردستان آقای کریم محمدی ۱۰۵ ساله در رشته نساجی سنتی، از استان بوشهر خانم پریزاد سلیمانی ۸۱ ساله در رشته نخ ریسی، از استان آذربایجان شرقی آقای علی فعال پور ۷۷ ساله در رشته مسگری سنتی، از استان گیلان آقای عبدالله حلاج رضایی ۷۲ ساله در رشته نمدمالی، از استان خراسان جنوبی آقای گل محمد غریب زاده، از استان خوزستان خانم گوطلا کایدخورده ۸۸ ساله در رشته کپوبافی، از استان فارس آقای محمد باقر برکت ۸۸ ساله در سفال و سرامیک (بدل چینی)، از استان یزد آقای محمدعلی پهلوان شمس ۷۳ ساله در رشته چرخکاری (سفال میبد)، از استان مرکزی خانم زهرا میوه چی ۷۲ ساله در رشته رو دوزی سنتی، از استان قم آقای نبی ردکاء ۸۲ ساله در رشته رنگرزی سنتی، از استان اصفهان خانم کبری خلیلی ۸۱ ساله در رشته کاربافی و از استان تهران آقای نوروز رسولی ۷۲ ساله در رشته تراش روی شیشه بودند.

در این همایش یاد و خاطره اصغر کاشی تراش اصفهانی (معرق کار) و جواد شفاعی (گره چین چوب) که سال گذشته دار فانی را وداع گفتند گرامی داشته شد.

یکی از استادان رشته صنایع دستی نیز در این همایش خواهان توجه بیشتر به این حوزه شد و گفت: ۵ میلیون جاذبه گردشگری در کشور داریم که تنها ۲۰ جاذبه آن ثبت جهانی شده است.

حسین یاوری با بیان اینکه یونسکو از سال ۲۰۰۳ میراث معنوی را که شامل صنایع دستی می‌شود به تصویب رساند، افزود: ایران از سال ۲۰۱۰ در این زمینه فعال شد و تاکنون ۱۰ طرح صنایع دستی را ارائه کرده است.

این استاد صنایع دستی با بیان اینکه می‌توان همزمان با صادرات نفت و گاز، کالا‌های صنایع دستی را نیز صادر کرد، گفت: اگر صادرات نفت با مشکل مواجه شود توجه مسئولان به صنایع دستی را شاهد خواهیم بود.

یاوری با بیان اینکه سال گذشته ۲۳۷ میلیون دلار صنایع دستی صادر کرده ایم، افزود: امسال ۳۰۵ میلیون دلار صنایع دستی صادر می‌شود.

وی خواهان تعیین سهم صنایع دستی در برنامه‌های اقتصادی کشور و همچنین میزان حمایت از این رشته شد و گفت: از سال ۶۱ تاسیس دانشگاه صنایع دستی در دستور کار قرار گرفته، اما تاکنون دانشگاه صنایع دستی در کشور فعال نشده است.

پاسخ دهید

Your email address will not be published.